Rozetka Wielkopolska

Rozetka wielkopolska to oznaka w kształcie trefla wyróżniająca żołnierzy Wojsk Wielkopolskich. Wprowadzona została 22 stycznia 1919 r. przepisem Głównodowodzącego Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim gen. Józefa Dowbora Muśnickiego. Służący w armii pruskiej Wielkopolanie używali terminu „die Rosette” na element – często w kształcie trójliścia – mocujący podpinkę z boku skórzanego hełmu. Przypuszczalnie dlatego, wprowadzając na rogatywki Wojsk Wielkopolskich oznakę w kształcie trefla, określono ją znajomą nazwą „rozetka”.

Oznaka wykonywana była ze sznurka barwy zielonej lub srebrnej z małym guzikiem u dołu i przyszywana na lewej kwaterze rogatywki. Nasuwano na nią obrączki ze sznurka – oznaki stopni, które u starszych szeregowców i podoficerów miały kolor czerwony i biały, u oficerów młodszych – czerwony, u starszych – srebrny, a u generałów – złoty. 

 

Okolicznościowy znaczek został przygotowany przez Instytutu Pamięci Narodowej z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Funkcjonował on jako odznaka uczestnictwa w zlocie z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego organizowanego przez ZHR w Poznaniu w dniach 27-29. grudnia 2021 r. 

 

„Rozetka Wielkopolska” od 27. grudnia 2021 roku stanowi odznakę okolicznościową w Organizacji Harcerzy ZHR, zatwierdzoną rozkazem Naczelnika hm. Michała Markowicza.